تبلیغات
یه جای باحال.... - \بررسی بازی SLEEPING DOGS/
یه جای باحال....
هیچ كس نباید حوصلش سر بره...
جمعه 1392/03/17
نویسنده : بیتا بیتایی

جنایت های زنجیره ای

در میان سبک های گوناگون دنیای بازی ها ، سبک Open World به دلیل گوناگونی مراحل و آزادی انتخابی که به بازی کننده ارائه می کند ، در میان گیمر ها محبوبیت بسیاری را داراست. در سال های اخیر تنها عناوین شرکت Rockstar موفق به ارائه یک بازی Open World موفق شده بودند و دیگر عناوین در این سبک قابل مقایسه با بازی های این شرکت نبودند، اما امثال با وجود عرضه بازی Sleeping Dogs ، شرایط متفاوت تر از گذشته به نظر می رسد. این عنوان می تواند در آینده به رقیبی جدی برای عناوین شرکت Rockstar بدل شود.

بازی Sleeping Dogs که پیش تر با نام True Crime: Hong Kong شناخته میشد و توسط Activision در دست ساخت بود ، به دلیل عدم تمایل ناشر به انتشار این عنوان ، توقفی را در روند ساخت بازی تجربه نمود و پس از آن تمامی حقوق بازی ، به غیر از نام این سری بازی ، به شرکت Square Enix فروخته شد و این شرکت تصمیم گرفت تا عنوان Open World استودیو  United Front Gamesرا با نام Sleeping Dogs منتشر کند.

در مقاله زیر به نقد و بررسی بازی Sleeping Dogs از پنچ منظر مختلف داستان ، گرافیک ، گیم پلی ، صداگذاری و موسیقی خواهیم پرداخت:

خواب های دروغین

Wei Shen یک افسر پلیس است که مدت ها در آمریکا زندگی کرده است و هم اکنون برای انجام مأموریت خطیری ، به سرزمین مادری خود ، هنگ کنگ بازگشته است. شن وظیفه دارد تا با ورود به شبکه اصلی مافیایی هنگ کنگ ، آن ها را شناسایی کرده و پلیس هنگ کنگ را در امر دستگیری آن ها یاری کند. Wei توسط دوست قدیمی خود ، Jackie ، وارد یکی از گروه های مافیایی هنگ کنگ می شود اما با گذشت زمان در می یابیم که Wei هدفی فراتر از انجام مأموریت خود به عنوان یک افسر پلیس دارد و …

داستان بازی دارای موضوعی هیجان انگیز و متفاوت در میان بازی های رایانه ای است. پرداخت داستان به بهترین شکل انجام پذیرفته است اما روند آن در جریان بازی دارای فراز و نشیب های زیادی است. داستان بازی در نیمه اول برای آشنایی بازیکن با بازی به کندی جلو می رود اما با وقوع شوک میانه بازی ، ناگهان به شتاب داستان افزوده شده و سیل وقایع مهم در بازی روی می دهند. همچنین کشمکش های درونی Wei به خوبی پرداخت شده اند و بازی کننده نیز به خوبی می تواند آن ها را بپزیرد و با آن ها همراه شود. بازی در ادامه بازهم غافلگیری هایی را در داستان خود به همراه دارد و سرانجام با یک شوک دیگر پایان می پذیرد.

داستان بازی نقطه اتکای مهمی برای سازندگان این عنوان محسوب می شود و می توان آن را یکی از عوامل اصلی در افزایش جذابیت بازی نام برد. داستانی که با فراز و نشیب ها و شخصیت پردازی خوب می تواند بازی کننده را تا لحظه آخر به انجام بازی ترغیب کند.

رویای شبانه

گرافیک بازی در سبک خود می تواند در میان بهترین ها قرار بگیرد. با وجود وسعیت نقشه و گوناگونی بسیار مکان های بازی که شامل بخش سنتی هنگ کنگ و بخش مدرن آن می شود ، گرافیک فراتر از انتظار عمل می کند. افکت آب و باران خارق العاده است. همچنین بازی در پرداخت افکت آتش و انفجار نیز بسیار خوب عمل کرده است. تکسچر ها بازی در اکثر مواقع به بهترین شکل ممکن جای گذاری شده اند و اگر در برخی از اوقات بازی دچار تأخیر در بارگذاری تکسچر ها نمیشد ، عملکرد بخش گرافیکی بازی بی نقص می گشت.

تخریب پذیر محیط بازی به عنوان یک بازی Open World تحسین برانگیز است و چگونگی آسیب دیدگی ماشین ها و همچنین افراد در بازی بسیار خوب انجام پذیرفته است. افکت خون با وجود تأکید زیاد بازی در برخی مواقع کمتر از حد انتظار ظاهر می شود و مانند سری Assassin’s Creed ، خون حالت فیزیکی واقعی خود را دارا نیست.

پرداخت چهره شخصیت ها ، برخورد ها ، وسایل نقلیه و اجزای محیط نیز به خوبی صورت گرفته است و به صورت کلی گرافیک این عنوان نیز از نقاط قوت آن محسوب می شود.

مردان خفته

Sleeping Dogs در بخش گیم پلی عملکرد قابل توجهی را به نمایش می گذارد. گیم پلی بازی یکی از کاملترین گیم پلی ها در این سبک است. مبارزات تن به تن به بهترین شکل پرداخت شده اند و شما می توانید با یافتن مجسمه های پخش شده در سراسر نقشه بازی ، مهارت های جدیدی را در مبارزات تن به تن کسب کنید. مبارزات تن به تن به دو صورت با سلاح سرد و بدون سلاح انجام می پذیرد و مانند بازی Batman: Arkham City ، قابلیت دفاع و ضد حمله را خواهید داشت. همچنین محیط بازی نیز نیز می تواند در مبارزات تن به تن مؤثر بوده و با استفاده از اجزای موجود در محیط ، خواهد توانست دشمانان را از پا در آورید.

سلاح های گرم از یک سوم میانی به بازی افزوده می شوند اما مانور زیادی بر روی آن ها داده نمی شود ، چرا که عملکرد بازی در این بخش از گیم پلی ، به خوبی دیگر بخش های آن نیست. همچنین در هنگام استفاده از سلاح های گرم خواهید توانست که یکی از دشمنان را به عنوان سپر در مقابل خود گرفته به تیراندازی بپردازید.

تعقیب و گریز ها در بازی بسیار هیجان انگیز طراحی شده اند و بازی کننده قادر خواهد بود با ضربه زدن به دیگر خودرو ها ، آن ها را از مسیر خارج کند. هچنین قابلیت Slow Motion در تیراندازی به هنگام تعقیب و گریز به سینمایی تر شدن روند بازی کمک زیادی می کند.

Wei قادر خواهد بود در حین دویدن به انجام حرکات پارکور پرداخته و همچنین از ساختمان ها و اجزای محیط بالا برود.

مأموریت های اصلی بازی و به خصوص مأموریت های بخش مافیایی بازی از کشش و جذابیت بالایی برخورد دار است و تنوع بسیاری در میان این مأموریت ها وجود دارد. عملکرد شما در هر مأموریت از هر دو جنبه مافیایی و پلیسی بررسی خواهد شد و با انجام هر مأموریت بنابر موارد های کسب کرده در طی آن مأموریت در هر دو بخش مافیایی و پلیسی پیشرفت کرده با ارتقاء به سطح ها جدید در هر بخش ، خواهید توانست توانایی های خود را ارتقاء دهید.

همچنین بازی دارای مینی گیم هایی مانند باز کردن قفل در ، هک کردن دوربین ها و تجهیزات ، عکس برداری ، باز کردن گاوصندوق و رد یابی تماس های تلفنی است ، که همه این موارد توسط تلفن همراه Wei صورت می پذیرد. همچنین بیوگرافی شخصیت ها بازی در تلفن همراه Wei قابل دسترسی است. وسایل نقلیه در بازی به خوبی پرداخت شده اند و گشت گذار در شهر را برای بازی کننده بسیار لذت بخش می کند. همچنین مانند دیگر بازی های این سبک قادر خواهید بود تا وسایل نقلی در سطح شهر را بربایید.

گستردگی مأموریت ها و در عین حال پیوستگی آن ها تحسین بر انگیز است. به غیر از مأموریت ها اصلی در بازی ، در سطح شهر آیتم های بسیاری برای جمع آوری وجود دارد و با انجام مأموریت های شهری و حضور در مسابقات خواهید توانست تا محبوبیت خود را افزایش دهید. این محبوبیت در خرید وسایل نقلیه و لباس تأثیر زیادی خواهد داشت.

گیم پلی بازی به عنوان هسته مرکزی در این بازی عملکرد قابل توجهی را به نمایش می گذارد و این عنوان گیم پلی کامل و لذت بخشی را به مخاطب ارائه می دهد.

کابوس بیداری

بازی در بخش صداگذاری نیز عملکرد خوبی را به نمایش می گذارد. گوینده ها کاملاً مطابق با شخصیت ها انتخاب شده اند و با وجود صحبت کردن آن ها به زبان انگلیسی ، سعی بر آن بوده تا تأثیری از اهل هنگ کنگ بودن شخصیت های بازی در شیوه صحبت کردن آن ها جاری باشد. همچنین انتخاب گوینده شخصیت اصلی بازی نیز به درستی انجام پذیرفته است و کاملاً حس همذات پنداری و نزدیکی بازی کننده را با شخصیت اصلی بازی پدید می آورد.

از نکات قابل توجه در صداگذاری بازی ، حضور بازیگر مشهور ، اما استون به عنوان گوینده شخصیت Amanda Cartwright است.

صداگذاری محیط نیز در این عنوان به زیبایی انجام پذیرفته است. وسایل نقلیه ، سلاح ها ، دشمنان ، درگیری ها و برخورد ها ، همه به خوبی صداگذاری شده اند و عملکرد خوبی را برای این بازی در بخش صداگذاری پدید می آورند.

بیداری رویاها

موسیقی بازی کاملاً همان چیزی است که از یک بازی که در فضایی شرقی رخ می دهد ، انتظار می رود. سازها و ملودی های مورد استفاده کاملاً مطابق با موسیقی شرق آسیا است و حتی در صحنه ها تعقیب و گریز و هیجانی بازی تلاش بر آن بوده که تا حد امکان از موسیقی شرقی استفاده شود.

هرچند پس از مدتی در برخی مکان ها و در پی روی دادن برخی حوادث ، تکرار برخی از ملودی ها آزار دهنده می شود اما این مواقع آن قدر زیاد روی نمی دهند که باعث دوری بازی کننده از این عنوان شود.

سخن آخر

بازی سگ های خفته ، بازی نسبتاً کاملی است. تلاش سازندگان این عنوان بر آن بوده است تا این بازی را در تمامی جهات تقویت نموده و یک عنوان به یاد ماندنی برجای بگذارند و با دقت بر روی نتیجه تلاش آن ها ، می توان گفت که در دستیابی به هدف خود موفق بوده اند.

عنوان Sleeping Dogs قطعاً از این پس ، به عنوان حائز اهمیتی برای ناشر آن ، Square Enix تبدیل خواهد شد و در صورت توجه کافی از سوی سازندگان آن ، می تواند به رقیبی جدی برای عناوین راکستار تبدیل شود و جزء بهترین Open World های مدرن قرار بگیرد.

موفقیت این نسخه نوید یک عنوان کامل را برای دوست داران سبک Open World به همراه دارد و با وجود برنامه بلند Square Enix برای نسل بعد ، به احتمال فراوان شاهد ادامه ای برای این نسخه خواهیم بود.

نمرات بازی

داستان:۸٫۵

گرافیک: ۸٫۵

گیم پلی: ۹

صداگذاری: ۹

موسیقی: ۸٫۵

نمره کل: ۸٫۷

 

نوع مطلب :
برچسب ها :درباره وبلاگ


نظر یادتون نره.....

از صفحات دیگر دیدن كنید ،،،برید و حال كنید،،،

مدیر وبلاگ : بیتا بیتایی
نظرسنجی
وبلاگ bita729 از نظر شما چگونه است؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی